O Nietzschem to książka specyficzna. Daleka od naukowej metodyczności oraz pozbawiona precyzji katedralnej terminologii. Jest to jednak utwór dydaktyczny. Nauka, którą niesie Bataille polega na zachowaniu i przekazaniu dalej spuścizny po Nietzschem. Bataille, czyniąc to, używa jako wehikułu dla myśli Nietzschego własnych teorii, które rozwinął dotąd w książkach takich jak, m.in. Doświadczenie wewnętrzne. Jego pojęcia transcendencji, nicości, szansy czy komunikacji, są zakorzenione w metafizyce Zaratustry, który jest na każdym kroku, w każdym rozdziale, duchowym mistrzem Bataille’a. O Nietzschem to forma komunii i hołdu. (…) Rodzaj nihilizmu, który próbuje przywrócić Bataille, mówi o przekraczaniu, o paleniu mostów i definitywnym wyparciu przeszłości. Nieustanna niepewność, gra, ciągłe gubienie związków i brak mocnych fundamentów stają się podstawą nowej rzeczywistości. Dla Bataille’a człowieczeństwo zostało skompromitowane na długo przed wojną. Próbuje on na swój sposób odmówić wojnie części jej destrukcyjnej mocy. Chce pokazać, że była ona jedynie podrygiem potężniejszego impulsu, którego korzeń tkwi w samym sednie nicości. Wojna jest tylko wybuchem ciemnej energii, od której człowiek aż kipi. Wrzenie to najwierniej opisał Nietzsche. To do jego filozofii sięga Bataille jako do punktu wyjściowego.
Jakub Dąbrowski
(fragment posłowia)
Georges Bataille (1897–1962) - francuski filozof, krytyk literacki i pisarz; Początkowo związany z surrealizmem, wypracował z czasem indywidualny światopogląd i własne formy ekspresji. Traktując pisanie jako swoistą prowokację, tworzył dzieła trudne, często niespójne, pełne paradoksów, enigmatycznych formuł, aforyzmów. Podejmował szeroki zakres tematów – od osobistych wyznań i wspomnień, poprzez problematykę filozoficzną, literacko-artystyczną i historyczną, po zagadnienia z kręgu ekonomii politycznej - w których dominującym elementem było pojęcie transgresji, jako podstawowej kategorii umożliwiającej wyzwolenie człowieka z wszelkich form opresji.
Znany za życia stosunkowo nielicznym, szeroką popularność zyskał po śmierci, stając się jednym z najbardziej wpływowych myślicieli końca XX w. Uznawany jest za prekursora postmodernizmu. Autor książek filozoficznych i teoretycznych: Doświadczenie wewnętrzne (1943, wydanie polskie 1998), Sur Nietzsche (1946), Część przeklęta (1949, wydanie polskie 2002), Literatura a zło (1957, wydanie polskie 1992), Historia erotyzmu (1957, wydanie polskie 1992), Teoria religii (wydanie polskie 1996), Łzy erosa (1961, wydanie polskie 2009). Autor książek prozatorskich: Historia oka i inne historie (wydanie polskie1991), Ksiądz C. (wydanie polskie 1998), Moja matka (1966, wydanie polskie 1991), Martwy (1967, wydanie polskie 2010). Zainicjował działalność wielu czasopism, m.in. 1946 miesięcznika literackiego "Critique".
Georges Bataille "O Nietzschem. Wola szansy"
Tłumaczenie: Jakub Dąbrowski
Instytut Mikołowski, 2022
Redakcja: Maciej Melecki
Stron: 192
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN 978-83-65250-99-5
Cena: 45 zł
Zamówienia na książkę prosimy składać na maila: im.sklep@wp.pl