Diarysta zawsze jest w drodze. Uparcie dąży do celu, ale często zatrzymuje się, jakby sprawdzając, czy kierunek, który obrał, jest na pewno właściwy. Rytm jego narracji, powiedziałbym za Paulem Valérym, jest rytmem marszu. Kiedy kończy się marsz, wędrówka powinna osiągnąć kres. Ale w dokumentach życia osobistego rzadko kiedy zdarza się pointa. Dlatego zapiski, notatki, listy, kartki z dziennika, czy też ich zbiory: pamiętniki, dzienniki, diariusze, wspomnienia, bloki korespondencji są zawsze po stronie fragmentu, a nie całości. I jakkolwiek zdaje nam się, że w lekturze świadectw mamy do czynienia z uobecnioną postawą eseisty, nic bardziej mylnego.
Od autora
Mały cmentarz jest dziennikiem czasu pandemii. Nie pisałem go z myślą o publikacji. W ogóle nie pisałem go z myślą, że będzie dziennikiem. Notatki zebrałem w całość później. Tak powstała część pierwsza. Następne już były jej konsekwencją. Zainteresował się moimi zapiskami Zbigniew Joachimiak, wybitny poeta i wydawca kwartalnika literackiego „Migotania”. Ogłaszałem kolejne odcinki dziennika właśnie w tym piśmie. I kiedy przeszły burzliwe fale pandemii, te najgorsze, i zaczęła świtać nadzieja, że wszystko się wreszcie skończy – i ja przestałem wykopywać nowe grobki myśli. Zamknąłem dziennik nw lipcu 2022 roku, tak jak otwarłem go w styczniu roku 2020. Dwa i pół roku – ten czas mógł być inny. Ale był taki, jaki był. Mieliśmy nadzieję, że to, czego doświadczyliśmy, okaże się tylko wybrykiem natury. Ale potem szaleniec wywołał wojnę z Ukrainą. Wirus zagłady przybrał nową postać.
M.K. 15 lipca 2022
MARIAN KISIEL — poeta i krytyk literacki, redaktor miesięcznika „Śląsk”. Opublikował kilkanaście tomików poetyckich i tyleż książek o polskiej literaturze XX wieku. Ostatnio ukazały się – z poezji: Zielone pola (2020); z krytyki: Splot. Szkice o poezji polskiej, rosyjskiej i żydowskiej (2020) oraz Kairos. Szkice o poematach Karola Wojtyły (2022); z tłumaczeń: O miłości i śmierci Lwa Tołstoja (2023) oraz Poemat o śmierci Lwa Karsawina (2023).
Marian Kisiel "Mały cmentarz"
Instytut Mikołowski, 2024
Redakcja: Maciej Melecki
Stron: 142
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-65250-65-0
Cena: 30 zł
Zamówienia na książkę prosimy składać na maila: im.sklep@wp.pl